Глосарій - покрівельні терміни

 

Цікаве


Блок контейнеры благодаря своим очевидным преимуществам перед обычными постройками находят себе применение в самых разнообразных сферах. В скорости сборки, удобстве монтажа, демонтажа и транспортировки на неограниченные расстояния, блок контейнерам нет равных. И все это при относительно низком уровне цен. Разработки конструкторов, совершенствующиеся из года в год, достигли своей цели – современные блок контейнеры - это собирательный образ строения. Данные конструкции универсальны по стилю возведения и применения.


Ангоб - тонкий шар з глинистої суспензії, який наноситься на поверхню керамічної черепиці до її випалу та закриває поверхню частково або повністю. Ангоб покриває поверхню керамічного виробу в цілях поліпшення його зовнішнього вигляду. Ангоб мав широке поширення в античному керамічному виробництві. На Русі гончарі називали покриття ангобом «побілила».

 

Глазур - стеклиста маса, що складається з оксидів металів. У вигляді порошку, змішаного з водою, наноситься на керамічний виріб і згодом обпалюється при значній температурі.

 

Основою глазурі є: кварц, польовий шпат, каолін. До складу глазурі вводять також оксиди металів.

Кольорові глазурі виготовляють введенням в безбарвну глазур оксидів і солей металів. Так, окис кобальту дає колір від світло-до темно-синього; окис хрому - зелений, а за наявності олова - рожевий, червоний; окис міді використовують для отримання зеленої та червоної глазурі, а також глазурі відновного вогню; з'єднання з марганцем дають коричневі, рожеві кольори; окис заліза - від жовтого і червоного до коричневого і чорного і т. д.

 

Вальма - трикутний скат вальмового або шатрового даху з торця будинку (прямокутного або багатогранного).


Вентиляція підпокрівельного простору - конструктивний зазор, що забезпечує рух потоку повітря між покрівельним матеріалом і гідроізоляційною плівкою і теплоізоляцією і гідроізоляційною плівкою (у разі теплої мансарди) у напрямку від карнизного звису до виходу на гребені.

 

Висячі крокви - висячі крокви складаються з кроквяних ніг (верхнього пояса) і затяжки (нижнього пояса), з'єднаних між собою врубками, поковками і цвяхами. Для попередження прогинів кроквяних ніг (при недостатній їх товщині) між ними вводять ригель. При прольотах більше 6 м висячі крокви робляться зі стійкою (бабкою) посередині, до якої на сталевому хомуті підвішується затягування.

 

Ендови (розжелобок) - лінія перетину двох скатів, що утворюють внутрішній похилий кут.

 

Затягування - поперечний брус, в який урубуються нижні кінці висячих крокв.

 

Карниз - край покрівлі над стінами будівлі  (розташовуються горизонтально, виступають за контур зовнішніх стін).

 

Карнизний звис - горизонтальний край покрівлі над стіною будинку.

 

Коник - верхнє горизонтальне ребро даху, утворене перетинанням двох покрівельних скатів.

 

Контррейки - брусок, встановлюють вздовж крокв під решетування. Служить для організації вентканала, що забезпечує вентиляцію підпокрівельного простору, а так само для закріплення гідроізоляційної плівки.

 

Покрівля - верхня огорожа (оболонка) даху, яка безпосередньо піддається атмосферним впливам. Покрівля оберігає будівлю від проникнення атмосферних опадів. Покрівля складається з:

  • З зовнішнього водоізоляційного покрівельного покриття: (гнучка черепиця, металочерепиця, натуральна керамічна черепиця і т.д.);
  • З підстави у вигляді обрешітки, настилу або суцільних плит, що укладаються по несучих конструкціях даху - крокв і балках.

Покрівельні матеріали - будівельні матеріали, призначені для улаштування покрівель будівель і споруд. Покрівельні матеріали повинні задовольняти технічним вимогам: водонепроникність, атмосферо-і морозостійкість. По виду використовуваної сировини розрізняють покрівельні матеріали на органічні (бітумні, дьогтьовы, деревні і полімерні), силікатні (азбестоцемент, черепиця) і металеві (покрівельна сталь). Покрівельні матеріали діляться на рулонні, мастичні й штучні (листи, плитки).

 

Дах - верхня завершальна частина споруди, що захищає його від впливу зовнішнього середовища. Дах складається з несучої частини (крокв, підкроквяних балок і стійок), що передає навантаження від снігу, вітру і власної ваги даху на стіни або окремі опори, і із зовнішнього (зовнішнього) шару - покрівлі.

 

Мансарда - поверх у горищному просторі, фасад який повністю або частково утворений поверхнею (поверхнями) похилого або ламаного даху. Внутрішній простір будинку при цьому використовується максимально, внаслідок чого вартість будівлі істотно зменшується. Як поняття і архітектурна споруда названа на честь архітектора Жиля Ордуена Мансара, який запропонував використовувати в якості житла горищні приміщення в XVII столітті.

Мансардні дах - дах, що складається з чотирьох утеплених скатів:

  • Двох пологих, що йдуть від коника, і
  • Двох крутих нижніх скатів.

Мауерлат - підкроквяний брус, що створює зручну опору для нижніх кінців наслонних крокв.

 

Мідь - (лат. Cuprum), Cu, хімічний елемент I групи періодичної системи Менделєєва; атомний номер 29, атомна маса 63,546; кольоровий метал жовто-червоного кольору (чим чистіша, тим інтенсивніший червоний тон), має високу пластичність, в'язкість, високу тепло-і електропровідність, стійкість до корозії.


Мідна покрівля - покрівлі з листової і рулонної покрівельної міді, в якій з'єднання окремих елементів покриття (картин) виконані за допомогою фальців.

 

Наслонні крокви - складаються з кроквяних ніг, нижні кінці яких опираються в дерев'яних рубаних або брущатих будинках на верхні вінці, у дерев'яних каркасних будинках - на верхню обв'язку, у кам'яних - на опорні бруси (мауерлата). Розташування крокв залежить від розмірів контуру будівлі в плані і наявності в ньому внутрішніх опор у вигляді стін або колон. Наслонні крокви більш прості по конструкції й економічні, однак для їх застосування необхідна наявність внутрішніх стін або несучих перегородок.


Несучі конструкції - сприймають навантаження від власної маси, маси снігу, тиску вітру й передають ці навантаження на стіни або окремі опори. Несучими конструкціями горищних малоповерхових дахів є крокви.

 

Решетування - покриття з дощок, брусів або планок, що встановлюється поперек крокв; і служить для настилу покрівлі.

 

Пароізоляція - захищає утеплювач від зволоження проникаючими із приміщення водяними парами. Її встановлюють під теплоізоляцію з боку теплого приміщення.


Підпокрівельні плівки - застосовуються для захисту теплоізоляції і несучих конструкцій даху від попадання вологи.

 

Крокви - несучі конструкції скатної покрівлі, що складаються з похилих кроквяних ніг, вертикальних стійок і похилих підкосів. При необхідності крокви зв'язуються низом горизонтальними підкроквяних балками. Розрізняють дерев'яні, залізобетонні, металеві або змішані крокви.

 

Крокви по конструкції поділяють на два типи: похилі, що спираються кінцями і середньою частиною (в одній або декількох точках) на стіни будівлі, і висячі, що спираються тільки кінцями на затяжку, яка спирається на стіни будівлі (без проміжних опор).

 

Скат - похила поверхня даху

 

Скатний дах - дах, що має ухил більше 6 градусів (10%). У черепичних покрівлях мінімальний кут нахилу дорівнює 10 градусів (18%).

 

Фальц (фальцевої з'єднання) - вид шва (згин листа), що утворюється при з'єднанні листів металевої покрівлі (фальцювання).


Фальцева покрівля - це металева покрівля, в якій з'єднання окремих елементів покриття (картин) виконані за допомогою фальців. Матеріалом для такої покрівлі служить листова і рулонна оцинкована сталь (як з полімерним покриттям - пурал, пластизоль, так і без нього), а також кольорові метали - мідь, алюміній, цинк-титан.

 

Фронтони звис - похилий край покрівлі над стіною будинку.

 

Хребет (ребро) - лінія перетину двох скатів, що утворюють зовнішній похилий кут.

 

Горище - це простір між поверхнею покриття (даху), зовнішніми стінами та перекриттям верхнього поверху.

 

Черепиця - покрівельний штучний керамічний матеріал з обпаленої глини (глиняна черепиця). Найбільш поширена глиняна черепиця виготовляється з пластичних легкоплавких глин (іноді з добавкою шамоту). За формою і за методом пресування черепиця підрозділяється на пазів (штамповану і стрічкову) і плоску (стрічкову); крім того, для покриття ковзанів покрівлі випускається конькова черепиця. Залежно від складу глин і режиму випалу черепиця може мати натуральне забарвлення - від цегляно-червоного до жовто-сірого кольору. У декоративних цілях черепиця іноді покривають ангобом або кольоровою глазур'ю. Переваги черепиці - довговічність, вогнестійкість, водонепроникність, морозостійкість, малі експлуатаційні витрати (не вимагає періодичних фарбувань). Недоліки - порівняно велику вагу; покрівля з черепицею повинна мати достатньо крутий скат (більше 22 °) для стоку води.

 

Цікаве

 

  • 1